Pre akútnych a urgentných pacientov mame voľné termíny! Prijímame všetkých pacientov.

Proktologia 9.5.2024 (Stvrtok) 10:00

Urologia  13.5.2024 (Pondelok) 17:30

Neurologia 9.5.2024 (Stvrtok) 14:15

kolonoskopia 22.5.2024(Streda)15:30

Gastroskopia 17.5.2024(Piatok)11:15

Benígna hyperplazia prostaty

Pri benígnej hyperplázii prostaty (BHP) ide o nezhubné zväčšenie prostaty, ktoré spôsobuje rad ťažkostí zhoršujúcich kvalitu života pacientov. Môže sa prejavovať ťažkosťami pri močení i držaní moču, neschopnosťou vymočiť sa, nestabilitou detruzora (svalu v močovom mechúre, ktorý sa podieľa na vyprázdňovaní), infekcií močových ciest, prítomnosťou moču v krvi či dokonca tlakom zadržaného moču na obličky a následnou nedostatočnou funkciou obličiek.

Zväčšená prostata a ťažkosti s ňou spojené sú najčastejším urologickým ochorením u mužov po 50. roku života.  BHP trpí viac ako štvrtina mužskej populácie vo vekovej skupine 50 až 70 rokov. S vyšším vekom dochádza u mužov k hormonálnej nerovnováhe, ktorá spôsobuje BHP. Tá spôsobuje reakciu tela v podobe zväčšovania oblasti žľaznatých buniek okolo močovej trubice a množenia svalových a väzivových vlákien v tejto oblasti.

Vyšetrenie na našej klinike je komplexné. S pacientom najprv preberieme anamnézu a vyhodnotíme príznaky s pomocou medzinárodného dotazníka IPSS (International Prostate Symptom Score).

Základom fyzického vyšetrenia je palpačné vyšetrenie prostaty cez konečník. Pacientovi tiež odoberáme vzorky krvi a moču.Tu nás zaujíma koncentrácia prostatického špecifického antigénu (PSA) a koncentrácia kreatinínu, ktorá vypovedá o funkcii obličiek.

Počas vyšetrení využívame aj uroflowmetriu – meranie prúdu moču v čase. Tá nám dá presné informácie o rozsahu ťažkostí počas močenia. Pacienti v prípade potreby podstupujú ultrasonografické vyšetrenie obličiek, prostaty, a močového mechúra, v ktorom sa špeciálne zameriavame na množstvo zvyškového moču. Vyšetrenie môžeme podľa nálezov eventuálne doplniť ešte o urodynamické a endoskopické vyšetrenie.

Najčastejšie otázky:

Aký test sa zvyčajne robí na kontrolu prostaty?

  • Digitálne rektálne vyšetrenie (DRE): Ide o fyzický test, ktorý vykoná váš urológ na kontrolu štruktúry prostaty
  • Prostatický špecifický antigén (PSA): Je to krvný test, ktorý meria proteín nazývaný PSA. Ak je váš PSA vysoký, zvyčajne existuje podozrenie na abnormalitu prostaty. Váš urológ vás zvyčajne požiada o pravidelnú kontrolu hladín PSA po 45. roku života.
  • Ultrazvuk prostaty (transrektálny ultrazvuk): Ultrazvukový test sa môže vykonať, keď je potrebná biopsia.
  • Biopsia prostaty: Prebieha vložením ihly do prostaty, aby sa vybralo tkanivo, a skontrolovala sa abnormalita buniek prostaty na detekciu rakoviny.

 

Čo by ste mali robiť, ak zbadáte krv v moči?
Krv v moči netreba rozhodne podceňovať. Môže byť spôsobená infekciami močových ciest a kameňmi obličiek, močového mechúra alebo močovodu. U mužov môže krv pochádzať aj zo zväčšenej prostaty. Rovnako sa krvou v moči môže prejavovať rakovina močovej trubice, močového mechúra alebo obličiek. Ak ste zbadali krv v moči, mali by ste okamžite kontaktovať svojho lekára.

Aký je dôvod častého močenia?
Dôvodov môže byť hneď niekoľko. Ak máte naliehavú potrebu močiť, cítite bolesť alebo máte nepríjemný pocit v bruchu, môžete mať infekciu močových ciest, zväčšenú prostatu alebo kamene. Ak frekvencia močenia narúša váš životný štýl alebo je sprevádzaná inými príznakmi, ako je horúčka, bolesť chrbta alebo bokov, vracanie, triaška, zvýšená chuť do jedla alebo smäd, únava, krvavý alebo zakalený moč alebo výtok z penisu, je dôležité kontaktovať svojho lekára.

Prečo moč kvapká alebo máte slabý prúd moču?
Pomalý prúd moču alebo slabý prúd moču sa môže vyskytnúť u ľudí oboch pohlaví. Najčastejšie sa vyskytuje u mužov, najmä starších ako 50 rokov. Možnými príčinami pomalého toku moču sú rakovina prostaty alebo močového mechúra, upchatie akejkoľvek časti močového traktu (od obličiek cez močový mechúr až po močovú rúru), neurogénna dysfunkcia močového mechúra, časté infekcie močových ciest (UTI) a akékoľvek iné stavy, ktoré spôsobujú zjazvenie alebo poškodenie močového traktu

 

Pre akútnych a urgentných pacientov mame voľné termín

Proktologia 9.5.2024 (Stvrtok)10:00

Urologia 13.5.2024 (Pondelok)17:30

Neurologia 9.5.2024 (Stvrtok)14:15

Kolonoskopia 22.5.2024(Streda)15:00

Gastroskopia 17.5.2024(Piatok)11:15

Pre viac informácií, volajte na: +421 948 687 667