Pre akútnych a urgentných pacientov mame voľné termíny! Prijímame všetkých pacientov.

Proktologia 13.6.2024 (Stvrtok) 14:00

Urologia  12.6.2024 (Streda) 17:45

Neurologia 12.6.2024 (Pondelok) 10:00

Kolonoskopia 24.6.2024(Pondelok)15:30

Gastroskopia 19.6.2024(Streda)13:00

Liečba análnej trhliny

(vrátane análnych trhlín po pôrode)

Análna trhlina je trhlina sliznice v distálnej časti análneho kanála (priamo v análnom otvore). Patrí nielen medzi najbolestivejšie ochorenia konečníka, ale medzi najbolestivejšie ochorenia
vôbec.

Medzi najčastejšie symptómy análnej trhliny patria bolesti, krvácanie, pálenie, štípanie a rezanie. Príčinou tvorby análnych trhlín je tvrdá stolica, alebo naopak, opakujúca sa hnačka, poprípade mechanické poškodenie, stres, sedavé zamestnanie, avšak najčastejšie sa vyskytuje tesne po pôrode. V prípade silnej neutíchajúcej bolesti a krvácania zohráva rolu najmä zvýšený tlak zvieracích svalov konečníka. Preto sa pri každej stolici trhlinka alebo fisúra znova a znova natrhne.

Diagnostika análnej trhlinyliečba análnej trhliny v Bratislave je veľmi náročná a vyžaduje skúseného proktológa. Často sa totiž stretávame s pacientmi, ktorých diagnóza bola v minulosti stanovená nesprávne a pravou príčinou ich problémov je práve análna trhlina. Ak aj vy hľadáte riešenie análnej trhliny, neváhajte nás kontaktovať. Včasná diagnostika u naozaj skúseného proktológa, ktorý vašu diagnózu nepodcení a dokáže ju včas odhaliť, je totiž v takomto prípade nevyhnutná.

Chronická fisúra vedie k zúženiu zvierača konečníka, k jazvám, deformáciám a niekedy k trvalému poškodeniu. Fisúry sa delia na akútne a chronické. Akútna fisúra sa prejavuje ako porezanie sliznice papierom a vyhojí sa spontánne do 6 týždňov. Chronická fisúra perzistuje dlhšie a bez liečby sa zväčša nevyhojí. Je širšia, hlbšia a veľmi bolestivá pri vyprázdňovaní.

 

Liečba análnej trhliny v Bratislave

Čo sa týka liečby análnej trhliny v Bratislave, ochorenie je veľmi dôležité podchytiť už v samom začiatku, aby neprešlo do chronického štádia. Súčasťou nášho tímu je aj farmakológ, v spolupráci s ktorým dokážeme nastaviť liečbu análnej trhliny v Bratislave špeciálnymi lokálnymi rektálnymi liekmi. Tie spôsobujú relaxáciu zvierača, čo okamžite po aplikácii vedie k uvoľneniu spazmu zvierača a k naštartovaniu hojenia tkaniva.

Na základe našich skúseností a tisíckach liečených pacientov môžeme potvrdiť, že pri týchto kombináciách liekov zaručujeme až 90 % zahojenia všetkých análnych trhlín bez vedľajších účinkov a obmedzenia.

 

Rádiofrekvencia

Keď už análna trhlina nereaguje na našu odporúčanú konzervatívnu liečbu popísanú vyššie, pacientovi odporúčame rádiofrekvenciu. Pri tejto metóde sa odstránia chronické tkanivá okolo trhliny, ktoré zabraňujú hojeniu análnej trhliny. Tento zákrok vykonávame v lokálnej anestéze počas jedného sedenia. Nevyžaduje si žiadnu prípravu a trvá iba 15 minút. Po zákroku môže pacient bez problémov odísť domov. Je však veľmi dôležité zveriť sa do rúk správnemu proktológovi. Na našej klinike sa môžeme pochváliť  99,99%-nou úspešnosťou tohto zákroku. Liečenie análnej trhliny v Bratislave týmto spôsobom vykonávame veľmi opatrne, bezbolestne a bez nutnosti celkovej anestézy, čo vedie k rýchlemu naštartovaniu hojenia chronickej análnej trhliny.

Musíme upozorniť, že chirurgická liečba análnej trhliny bola kedysi zlatým štandardom liečby chronickej análnej trhliny, a to až do polovice 90. rokov. Všetky chirurgické techniky sú však spojené s potenciálnym rizikom postoperačnej inkontinencie prvého až druhého stupňa (problémy s udržaním plynov či riedkej stolice). Preto na našej klinike vykonávame všetky možné spôsoby liečby análnej trhliny, ktorými predídeme takémuto chirurgickému zákroku, a to s trvalým úspechom a bez obmedzenia.

Okrem liečby análnej trhliny v Bratislave a okolí poskytuje naša proktologická ambulancia aj široké spektrum ďalších proktologických služieb ako napríklad liečbu hemoroidov, kožných duplikatúr a mnoho iných.