Pre akútnych a urgentných pacientov mame voľné termíny! Prijímame všetkých pacientov.

Proktologia 13.6.2024 (Stvrtok) 14:00

Urologia  12.6.2024 (Streda) 17:45

Neurologia 12.6.2024 (Pondelok) 10:00

Kolonoskopia 24.6.2024(Pondelok)15:30

Gastroskopia 19.6.2024(Streda)13:00

Kolonoskopia Bratislava

Na klinike Proctocare máme aj kolonoskopiu a sme pripravení poskytnúť diagnostiku, liečbu a odbornú starostlivosť aj pre pacientov s gastroenterologickým ochorením.

Ak máte odporúčanie priamo od obvodného lekára alebo iného špecialistu, vstupné vyšetrenie absolvovať už nemusíte. Endoskopické vyšetrenie tak prevedieme už na prvom stretnutí.

Na našej klinike a teda aj na kolonoskopií v Bratislave disponujeme najnovším prístrojovým vybavením, celý proces teda prebieha bezpečne, a bezbolestne.

Aby boli získané výsledky čo najobjektívnejšie, realizujeme všeobecné aj špecializované odbery biologického materiálu. Okrem dôkladného vyšetrenia naši pacienti absolvujú konzultáciu s lekárom. Na nej sú oboznámení s ďalšími aspektami vplývajúcimi na aktuálny zdravotný stav – a to sú úprava životného štýlu, stravovacích návykov a vplyv iných ochorení, ktoré sa môžu výrazne podieľať na konečnom zdravotnom stave. 

Kolonoskopia

Kolonoskopia je endoskopické vyšetrenie hrubého čreva. V súčasnej dobe je považovaná za štandardné vyšetrenie používané na zistenie zmien a abnormalít, diagnostiku ochorení a iných ťažkostí v hrubom čreve a konečníku. Počas vyšetrenia sa do konečníka zavádza ohybný optický prístroj tzv. kolonoskop. Prístroj má na konci videokameru, čím umožňuje lekárovi vidieť vnútorné steny čreva na monitore a dokáže vyobraziť reálny obraz sliznice.

Kolonoskopia umožňuje preskúmať bližšie príčiny bolesti brucha, čriev, chronickej zápchy alebo naopak chronickej hnačky a ďalších problémov. Taktiež je jednou z možností prevencie rakoviny hrubého čreva. Pri podozrení na nádorové alebo zápalové ochorenia kolonoskop poskytuje lekárovi  možnosť odobrať vzorky tkaniva na ďalšie posúdenie na histológiu.

Vyšetrenie trvá v priemere 30 minút v závislosti od náročnosti a anatomických pomerov. V prípade, že sa počas kolonoskopie vykonáva malý zákrok, ako odstránenie polypov, celý proces môže trvať o niečo dlhšie.

Okrem kolonoskopie v našej ponuke služieb nájdete napríklad aj proktológiuurológiu a mnoho ďalších.

Pre koho je kolonoskopia určená?

Kolonoskopia sa vykonáva pri nasledovných zdravotných problémoch:

 • pozitívny test na prítomnosť skrytého (okultného) krvácania
 • krvácanie do zažívacieho traktu, ktoré sa prejaví prítomnosťou krvi v stolici
 • anémia z nedostatku železa
 • pri nafukovaní a plynatosti
 • pri poruchách čreva (hnačky, zápchy)
 • pri podozrení na nádorové ochorenia
 • pri bolestiach v dolnej časti brucha
 • pri sledovaní pacientov s chronickým zápalovým procesom Crohnovej choroby
 • pri sledovaní pacientov s ulceróznou kolitídou

Ako sa pripraviť na vyšetrenie?

Dôležité upozornenie! Pred kolonoskopickým vyšetrením je potrebná dôkladná príprava tráviacej sústavy na vyšetrenie.

Pri objednaní sa na vyšetrenie je dôležité vopred upozorniť lekára na ochorenia, na ktoré sa liečite a lieky, ktoré užívate. Obzvlášť, ak užívate lieky ovplyvňujúce krvácanie a lieky na cukrovku.

Príprava na kolonoskopické vyšetrenie:

 

1. Diétny režim

Aspoň 5 dní pred vyšetrením dodržiavajte bezzvyškovú diétu (biele pečivo s maslom, šunkou, syrom, cestoviny, biele jogurty, zemiaky, dobre uvarená ryža, mäso – hydina, ryby)

Piť môžete číre tekutiny (voda, nesýtené minerálky, čaje, bujóny)

Nekonzumujte: zeleninu ani ovocie, ktoré obsahuje kôstky a tuhé šupky (napr. Paradajky, paprika, hrozno, maliny, jahody, jablká, kiwi, hrušky, kokos, sezam, mak)

Rovnako sú nevhodné celozrnné pekárenské a cereálne výrobky, ovsené vločky, musli, oriešky, hovädzie ani bravčové mäso.

Deň pred vyšetrením už nejedzte tuhú stravu (povolené sú len ľahké raňajky, napr. Biele pečivo s maslom), na obed už len čistý zeleninový vývar.

Počas prípravy na kolonoskopiu nie je vhodné hladovanie!

Počas dodržiavania bezzvyškovej diéty je potrebné aby ste mali stolicu denne, v prípade zápchy je vhodné užiť voľnopredajné preháňadlo, napr. Bisacodyl 2tbl.

 

2. Očistný režim /roztok Clensia/

 • prípravok obsahuje 4 väčšie vrecká A a štyri menšie vrecká B
 • spôsob prípravy: večer pred vyšetrením o cca 20:00 hod vypite prvú polovicu preháňadla (2 veľké vrecká A + 2 malé vrecká B rozpustené v 1 litry vody) + vypiť 0,5 l vody
 • V deň vyšetrenia cca 3-6 hod pred výkonom vypiť druhú polovicu prípravku (2 vrecká A + 2 vrecká B) + 0,5 l vody.
 • Odporúča sa aby bol roztok vypitý najmenej 3 hod pred kolonoskopiou.

Pokyny pred kolonoskopickým vyšetrením:

 • Na vyšetrenie si prineste žiadanku od odosielajúceho lekára, ak Vám bola vystavená
 • Ak trpíte ochorením diabetes mellitus, tak lieky počas prípravy preháňadlom a v deň vyšetrenia neužívajte
 • V prípade, že užívate lieky na riedenie krvi, tak tie je vhodné vysadiť dostatočný čas pred vyšetrením, v prípade liekov s obsahom kyseliny acetylsalicylovej, klopidogrelu, tiklopodínu postačuje 5 dní pred vyšetrením, pred vysadením iných liekov na zrážanie krvi je vhodné sa poradiť s lekárom, ktorý liek indikoval (internista, hematológ, kardiológ)
 • Aspoň 5 dní pred vyšetrením vysaďte lieky s obsahom železa
 • V prípade podania analgosedácie počas vyšetrenia je potrebné prísť s doprovodom

Cenník Proctocare Gastroenterológia