Pre akútnych a urgentných pacientov mame voľné termíny! Prijímame všetkých pacientov.

Proktológia 20.7.2024 (Sobota) 11:15

Urológia  22.7.2024 (Pondelok) 18:00

Neurológia 22.7.2024 (Pondelok) 11:45

Kolonoskopia 6.8.2024 (Piatok) 11:20

Gastroskopia 2.8.2024 (Utorok) 10:20

Karcinóm močového mechúra

Nádory močového mechúra sú medzi urologickými nádormi druhé najčastejšie a ich výskyt stále vzrastá. Rozoznávame zhubné a nezhubné karcinómy močového mechúra. Tie predstavujú 7 % všetkých zhubných nádorov u mužov a 3 % u žien. Väčšina zhubných nádorov vzniká v epiteli steny močového mechúra (urotelu). Priemerný vek v čase zistenia ochorenia je 65 rokov. Špeciálnu skupinu ohrozených nádormi močového mechúra predstavujú osoby s chronickou infekciou močového mechúra a s močovými kameňmi.

Karcinóm močového mechúra vzniká pôsobením rôznych faktorov:

  • Fajčenie
  • vplyv niektorých priemyselných produktov a medziproduktov, najmä aromatických amínov používaných pri spracovaní gumy či v chemickom priemysle

Najčastejším príznakom nádoru močového mechúra je krv v moči. Krv sa vyskytuje v celej dávke moču. Krv v moči spočiatku nemusí byť viditeľná okom a dá sa odhaliť len laboratórnym vyšetrením. Medzi ďalšie príznaky patria ťažkosti pri močení, bolestivé močenie, časté močenie či naliehavé nutkanie na močenie. Tieto príznaky často signalizujú, že ochorenie je v pokročilejšom štádiu.

Ako prebieha vyšetrenie a diagnóza

Na stanovenie diagnózy a určenie rozsahu ochorenia je potrebné vykonať hneď niekoľko vyšetrení. Vzorka pacientovho či pacientkinho moču prechádza laboratórnym cytologickým vyšetrením. Hlavným vyšetrením, ktoré musí pacient podstúpiť je potom uretrocytoskopia, teda endoskopické vyšetrenie dolných močových ciest, ktoré umožňuje aj odber vzorky tkaniva pre histologický rozbor. V niektorých prípadoch je potom vhodné absolvovať aj iné vyšetrenia, ako napríklad CT panvy, ultrasonografia brucha a intravenózna vylučovacia urografia. Na určenie rozsahu ochorenia a stanovenie plánu liečby sa využívajú doplňujúce vyšetrenia ako napríklad röntgen pľúc a scintrigrafia skeletu, teda rádionuklidové vyšetrenie kostí.