Pre akútnych a urgentných pacientov mame voľné termíny! Prijímame všetkých pacientov.

Proktológia 20.7.2024 (Sobota) 11:15

Urológia  22.7.2024 (Pondelok) 18:00

Neurológia 22.7.2024 (Pondelok) 11:45

Kolonoskopia 6.8.2024 (Piatok) 11:20

Gastroskopia 2.8.2024 (Utorok) 10:20

Ako účinne liečiť krvácajúce hemoroidy?

Publikované: 9. augusta 2021

Hemoroidy

Podľa štatistík potrápia hemoroidy aspoň raz za život takmer 70% populácie.  Príčinami ich vzniku sú väčšinou poruchy vyprázdňovania, nedostatočná hygiena konečníka, či dlhotrvajúce zápchy. Tie sú spôsobené nesprávnou stravou a nedostatočným prísunom vlákniny, zlým pitným režimom, nedostatkom pohybu, či sedavým zamestnaním. Denne spôsobujú nepríjemnosti, ktoré je však možné vyriešiť, je však potrebné nespoliehať na samoliečbu a navštíviť proktológa. Ten Vám dokáže najlepšie poradiť najúčinnejší postup liečby. Je dôležité vedieť, že za zdravotnými problémami týkajúcimi sa konečníka nemusia byť iba hemoroidy, ale aj iné ochorenia, ktoré možno odhaliť iba pri dôkladnom proktologickom vyšetrení.

Hemoroidy delíme na dve skupiny – vonkajšie a vnútorné. Keďže v oblasti vonkajších hemoroidov je veľa nervových zakončení, jedným z varovných príznakov ich prítomnosti je bolesť. Naopak v mieste, kde sa nachádzajú vnútorné hemoroidy tieto zakončenia nie sú, preto bolesť nie je prítomná.

Ako sa prejavujú krvácajúce hemoroidy?

Určite by ste mali spozornieť, ak pociťujete ťažkosti:

  • s utieraním konečníka po stolici,
  • svrbením konečníka,
  • ak cítite akútne vonkajšie hemoroidy ktoré vznikajú pri extrémnej fyzickej aktivite,
  • ak máte hlienovitý výtok z oblasti konečníka,
  • pociťujete pálenie,
  • pociťujete štípanie,
  • máte tlakovité bolesti v konečníku,

Pri týchto prejavoch máte pravdepodobne problém zvaný krvácajúce hemoroidy.

Liečba krvácajúcich hemoroidov

Pri každom krvácaní z konečníka je nutné navštíviť proktológa, ktorý Vás dôkladne vyšetrí, a urobí rektoskopické vyšetrenie. Na základe vyšetrenia a objektívneho nálezu vieme odhaliť zdroj krvácania a následne nastaviť komplexnú liečbu. Zdôrazňujeme – nespoliehajte sa na samoliečbu!

Voľnedostupné lieky poskytujú dočasnú úľavu, avšak neriešia základný problém – zdroj krvácania.

Liečba hemoroidov u lekára

V prípade, že sú Vaše príznaky vážnejšieho charakteru alebo neregistrujete zlepšenie ani po niekoľkých dňoch, určite kontaktujte našu kliniku. Proktológ Vám po stanovení diagnózy navrhne čo najefektívnejšiu liečbu, ktorá Vás problémov s hemoroidmi zbaví.

Jedna z najúčinnejších a najmenej invazívnych metód, ktorá nevyžaduje hospitalizáciu alebo PN-ku, je tzv. ligácia, alebo Barrenova metóda. Je využívaná predovšetkým pri vnútorných hemoroidoch, ktoré je možné cítiť alebo vidieť zvonku. Pri tomto postupe lekár pomocou špeciálneho nástroja navlečie okolo hemoroidu malú gumičku, ktorá takmer okamžite uzavrie prívod krvi do hemoroidu a ten po krátkom čase vyschne, zmenší sa a opadne. Zákrok sa vykonáva u pacientov v prvom až treťom štádiu ochorenia. Je úplne bezbolestný, trvá iba niekoľko minúť a nevyžaduje si použitie narkózy. Po absolvovaní zákroku nie je pacient konfrontovaný so žiadnymi obmedzeniami.

Chirurgická liečba krvácajúcich hemoroidov

Pri 4. stupni vnútorných a vonkajších hemoroidov je možný už len chirurgický zákrok – hemoroidektómia. Zotavenie je však veľmi bolestivé a môže trvať aj niekoľko týždňov. Zošívanie hemoroidov znižuje prietok krvi vo vnútorných hemoroidoch a posúva tkanivo späť na miesto. Existuje vysoká  pravdepodobnosť návratu hemoroidov . V tomto smere je veľmi dôležité, aby ste po liečbe upravili svoje stravovacie návyky a životný štýl. Inak je veľká pravdepodobnosť, že časom budete s týmto problémom konfrontovaní opäť.

Objednajte sa na vyšetrenie, aby ste sa svojich problémov zbavili navždy. Náš tím je pripravený Vám pomôcť okamžite. Na klinike vyšetrujeme aj mamičky tesne po pôrode, akútnych pacientov prijímame v deň objednania, najneskôr nasledujúci deň. Poskytujeme konzultácie aj pacientom, ktorí boli liečení na iných klinikách.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email