Pre akútnych a urgentných pacientov mame voľné termíny! Prijímame všetkých pacientov.

Proktologia 15.4.2024 (Pondelok) 10:30

Urologia  15.4.2024 (Pondelok) 17:30

Neurologia 17.4.2024 (Streda) 11:30

kolonoskopia 22.4.2024(Pondelok)16:15

Gastroskopia 18.4.2024(Stvrtok)15:00

Bolestivé hemoroidy v tehotenstve – čo s nimi?

Publikované: 12. apríla 2021

Hemoroidy v tehotenstve

Čo sú hemoroidy v tehotenstve?

Keď otehotniete, budete počuť veľa príbehov o nepríjemných pocitoch počas tehotenstva, ako je nevoľnosť, únava a pálenie záhy. Každý Vás bude presviedčať, že je v poriadku, že sa bojíte pôrodu a všetko bude v poriadku. Jedna vec, o ktorej Vám však nikto nepovie je zlatá žila v tehotenstve.

Ak počas tehotenstva cítite nepohodlie pri vyprázdňovaní alebo dlhšom sedení, môže sa jednať o hemoroidy. Zdravotné problémy v tehotenstve sa z dôvodu hormonálnych zmien môžu prejavovať  častejšie. Hemoroidy sú zväčšené žily v konečníku, ktoré ak opuchnú, môžu spôsobovať nepríjemné zdravotné problémy ako sú bolesti konečníka, štípanie, pálenie, rezanie.  

Až u 50 percent žien sa v tehotenstve objavia bolestivé hemoroidy. Ich príčiny sú predovšetkým zvýšený objem krvi, čo vedie k väčším žilám, tiež tlak na žily v blízkosti konečníka od dieťaťa a rastúcej maternice, meniace sa hormóny, a v neposlednom rade zápchy. V tehotenstve môže byť žena náchylnejšia na zápchu ako v iných obdobiach svojho života.

Hemoroidy v tehotenstve a najčastejšie vyvíjajú v treťom trimestri, počas pôrodu a bezprostredne po ňom. Bolestivé hemoroidy v tehotenstve môžu po pôrode úplne zmiznúť bez akejkoľvek liečby z jednoduchého dôvodu – po pôrode sa zníži hladina hormónov, objem krvi, ako aj vnútro brušný tlak.

Krv z konečníku v tehotenstve

Častokrát Vás môže prekvapiť bolesť konečníku v tehotenstve, prípadne až krvácanie z konečníku v tehotenstve. Príčinou môžu byť hemoroidy, alebo iné ochorenia konečníka, ktoré sa prejavia práve v tehotenstve. Ako však na zmiernenie príznakov? Niektoré ženy považujú za upokojujúce použitie ľadových alebo studených obkladov, zatiaľ čo iné preferujú vyhrievaciu podložku, prípadne horúci kúpeľ. Striedaním teplých a studených procedúr žena sama odhadne, čo jej najviac vyhovuje.

Hemoroidy v tehotenstve

Zlatá žila v tehotenstve sa môže prejavovať dvomi spôsobmi:

  • vnútorné – vysoko v konečníku a zvonku neviditeľné,
  • vonkajšie – v blízkosti pokožky v oblasti konečníka.

Medzi ich hlavné príznaky patrí:

  • svrbenie v oblasti konečníka,
  • krv z konečníka v tehotenstve,
  • bolesť pri vyprázdňovaní.

Ako postupovať v prípade hemoroidov počas tehotenstva:

Hemoroidy sa môžu prejaviť bolesťou alebo krvácaním konečníka. Prečítajte si, ako postupovať v prípade krvácania alebo bolesti v oblasti análneho otvoru:

  • nutne navštívte proktológa, ktorý Vám nasadí vhodnú liečbu,
  • pravidelne cvičte – či už plávanie, joga alebo pravidelné prechádzky v prírode,
  • počúvajte svoje telo a nezadržiavajte zbytočne stolicu,

Určite však príznaky neignorujte, aby ochorenie neprešlo do chronického štádia spojeného s trvalou bolesťou. 

Pretože však hemoroidy nie sú jedinou príčinou krvácania do konečníka, je vždy dobré porozprávať sa so svojím lekárom, ak spozorujete nové krvácanie pri utieraní alebo v stolici.

Hemoroidy a tehotenstvo

Najúčinnejším riešením je však navštíviť proktológa. Ten odporučí  najvhodnejšiu liečbu, ktorá Vám dokáže veľmi rýchlo uľaviť od nepríjemných príznakov.

Úľava od bolesti

U niektorých žien môžu hemoroidy v tehotenstve spôsobovať silné bolesti, krvácanie z konečníka, pálenie, štípanie a rezavé bolesti v oblasti konečníka. Ak máte ktorýkoľvek zo spomenutých príznakov, neváhajte nás kontaktovať. Na našej klinike preferujeme miniivazívnu liečbu s ohľadom na stav budúcej mamičky tak, aby bol problém vyliečený, liečba prebehla bez vedľajších účinkov a nebolo ohrozené bábätko.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pre akútnych a urgentných pacientov mame voľné termín

Proktologia 15.04.2024 (Pondelok)10:30

Urologia 15.04.2024 (Pondelok)17:30

Neurologia 17.04.2024 (Streda)11:30

Kolonoskopia 22.4.2024(Pondelok)16:15

Gastroskopia 18.4.2024(Stvrtok)15:00

Pre viac informácií, volajte na: +421 948 687 667