Pre akútnych a urgentných pacientov mame voľné termíny! Prijímame všetkých pacientov.

Proktologia 15.4.2024 (Pondelok) 10:30

Urologia  15.4.2024 (Pondelok) 17:30

Neurologia 17.4.2024 (Streda) 11:30

kolonoskopia 22.4.2024(Pondelok)16:15

Gastroskopia 18.4.2024(Stvrtok)15:00

Spozorovali ste krv v stolici? Skúsený proktológ odhalí príčinu!

Publikované: 26. februára 2022

Krv v stolici

Ak ste objavili krv v stolici alebo krv na toaletnom papieri, nepodceňujte prvé príznaky. Jasnočervená krv v stolici je najčastejšie sprevádzaná bežným ochorením konečníka a to hemoroidmi. Podobné príznaky v zárodku môžu mať aj iné príčiny, ktoré nemusia byť na pohľad viditeľné. Už malé množstvo krvi dokáže zmeniť sfarbenie stolice, ale aj zafarbenie vody a bielizne. Ak pozorujete takýto jav, môže to vo vás vyvolať znepokojenie až strach. Občasná krv v stolici môže znamenať aj zápal hrubého čreva a v neposlednom rade aj rakovinu hrubého čreva. Každý takýto nález by mal byť jednoznačne posúdený odborníkom, pretože môže byť príznakom vážneho zdravotného stavu.

Krv v stolici je príznakom mnohých zdravotných stavov. Je to upozornenie, že niečo nie je v poriadku. Krvácanie z konečníka je často nazývané aj rektálne krvácanie. Ak krvácate z konečníka, krv môžete spozorovať rôznymi spôsobmi ako napr. na toaletnom papieri, alebo na spodnej bielizni.

Farba krvi môže byť jasná červená. Farba naznačuje odkiaľ krvácanie pochádza.

  • jasne červená krv v stolici zvyčajne znamená krvácanie nižšie v hrubom čreve alebo v konečníku
  • tmavočervená krv v stolici môže znamenať krvácanie vyššie v hrubom čreve alebo dokonca v tenkom čreve
  • tmavá až čierna farba stolice poukazuje na krvácanie do žalúdka, ktoré spôsobuje krvácanie vredov

Čím dlhšie je krv v tráviacom trakte, tým je tmavšia, pretože prirodzene prechádza cez rôzne tráviace enzýmy, ktoré sa snažia rozkladať všetko s čím prídu do kontaktu.

Majte na pamäti, že krv zo stolice nie je vždy viditeľná voľným okom. Niekedy je množstvo krvi také malé, že je nevyhnutné posúdiť vzorku stolice laboratórnym testom. Tento jav nazývame okultné krvácanie.

Čo spôsobuje krv v stolici?

Dôvodov môže byť viac. Príčiny krvácania z konečníka sa líšia od bežných až miernych stavov až po závažnejšie a zriedkavé stavy.

Príčiny krvácania z konečníka môžu byť:

  • Hemoroidy
  • Análna trhlina
  • Análne polypy
  • Zápalové ochorenia čriev
  • Vredy

Ako liečiť krv v stolici?

Prvotne je nevyhnutné zistiť príčinu krvácania a na základe identifikovania problému zvoliť správnu liečbu. Väčšina príčin krvácania z konečníka je liečiteľná a nie je vážna. Preto je dôležité navštíviť odborníka čo najskôr, aby sa vyhodnotil zdravotný stav. Môže to byť príznak iného zdravotného stavu, ktorý si môže vyžadovať akútnu liečbu.

Krv vyvoláva všeobecne obavy, či už si poraníte prst alebo zistíte, že máte krv v stolici. Rozdiel je samozrejme v tom, že pri vnútornom krvácaní nevieme posúdiť príčinu krvácania a nesprávnou domácou diagnostikou si môžeme spôsobiť zhoršenie zdravotného stavu.  Návštevou skúseného proktológa zistíte príčinu včas a dokážete predísť závažným ochoreniam.

Riziko závažných ochorení stúpa úmerne s vekom a veľakrát práve prevencia dokáže odhaliť vážne ochorenia ako je rakovina hrubého čreva.

Neváhajte a objednajte sa na vstupné vyšetrenie. Na našej klinike Proctocare kladieme dôraz na ľudský prístup, diskrétnosť a maximálnu profesionalitu. Žiaden zdravotný problém nie je hanbou!

Zdravie je to najdôležitejšie, tak prečo ním hazardovať!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pre akútnych a urgentných pacientov mame voľné termín

Proktologia 15.04.2024 (Pondelok)10:30

Urologia 15.04.2024 (Pondelok)17:30

Neurologia 17.04.2024 (Streda)11:30

Kolonoskopia 22.4.2024(Pondelok)16:15

Gastroskopia 18.4.2024(Stvrtok)15:00

Pre viac informácií, volajte na: +421 948 687 667